Vyrų krizių centrų/vyrų organizacijų paslaugų ir jų darbuotojų kompetencijų ugdymas Baltijos šalyse
Vyrų emocinė sveikata Lietuvoje daug metų kelia susirūpinimą. Tuo tikslu 2009 m sausio mėnesį ir buvo įsteigtas Kauno apskrities vyrų krizių centras . Per 14 darbo metų dalyvavome įvairiuose projektuose, kalbėjome ir rašėme ta tema. Visgi iki šiol šalyje vyrų emocinės ir psichologinės sveikatos klausimas lieka labai svarbus, nes nors savižudybių Lietuvoje nuosekliai mažėja, tačiau rodikliai išlieka prasčiausi Europoje. Remiantis Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2021 m. mūsų šalyje fiksuotos 565 savižudybės, iš jų – net 439 vyrų, 2020 m. – 607 savižudybės, iš jų – net 474 vyrai.
Siekiant šių tikslų, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo dviejų metų projektą „Vyrų krizių centrų/vyrų organizacijų paslaugų ir jų darbuotojų kompetencijų ugdymas Baltijos šalyse“.
2021 m. gruodžio mėn. vykusiame Šiaurės ir Baltijos šalių vadovų, atsakingų už lyčių lygybę, susitikime projektas buvo patvirtintas kaip regioninės svarbos.
Projektą planuojama įgyvendinti 2022 m. gegužės 1 d. – 2023 m. liepos 1 d.
Projekto tikslai
• Keistis gerosios praktikos pavyzdžiais tarp projekte dalyvaujančių Baltijos ir Šiaurės šalių, siekiant plėtoti VKC ir (arba) vyrų NVO veiklą ir stiprinti jų darbuotojų kompetencijas.
• Pasikeisti gerosios praktikos pavyzdžiais apie paslaugų smurto šeimoje aukoms ir smurtautojams plėtrą.
• Sukurti projekte dalyvaujančių Šiaurės ir Baltijos šalių partnerių tinklą, skirtą tolesniam bendravimui ir keitimuisi gerąja patirtimi ateityje.
• Surengti Šiaurės ir Baltijos šalių atsakingų ministerijų atstovų, VKC ir kitų nevyriausybinių vyrų organizacijų darbuotojų, dirbančių vyrų klausimais ir plėtojančių paslaugas berniukams, jauniems ir suaugusiems vyrams, taip pat vyrams migrantams, apskritojo stalo susitikimą (konferenciją).
Veiklos
• Baltijos šalių VKC atstovų ir nacionalinių institucijų, atsakingų už lyčių lygybės politiką, mokomieji vizitai (po 4 iš kiekvienos šalies) į Šiaurės šalis (Suomiją ir Švediją).
• Seminarai, mokymai (Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje), organizuoti kartu su Šiaurės ministrų tarybos biurais Baltijos šalyse.
• Šiaurės ir Baltijos šalių konferencija „Vyrų emocinė sveikata: paramos ir gerovės aspektai“ birželio 8 d. Vilniuje, Lietuvoje.
Projekto partneriai
Į projektą įsitraukė šios organizacijos ir institucijos iš Baltijos ir Šiaurės šalių:
Lietuva: Kauno apskrities vyrų krizių centras, vyrų organizacijos Gentys, vyrų karštoji linija Klaipėdos psichologiniame ir socialiniame centre.
Latvija: fondas „Fathers / Tēvi“, NVO „Mācību centrs MKB“, Latvijos Respublikos socialinės apsaugos ministerija.
Estija: NVO „Peaasjad“, NVO „Meeste Garaaž“, NVO “Vaiter”, Estijos socialinio draudimo valdybos prie Socialinių reikalų ministerijos pagalbos linija, skirta atsisakyti smurto.
Suomija: „Miessakit“ asociacija, NVO „Family Federation of Finland: Poikien puhelin“ („Berniukų linija“ – tai pagalbos telefonu ir internetu paslauga berniukams ir jauniems vyrams), NVO „MIELI Mental Health Finland“, Suomijos sveikatos ir gerovės institutas, Socialinių reikalų ir sveikatos ministerija.
Švedija: Užimtumo ministerijos lyčių lygybės skyrius, MÄN, Manscentrum, Mansjouren, Rikskriscentrum.
Norvegija: MannsForum, Reform – ressurssenter for men.