Apie meilę sau...
Vyrų linijos tel. +370 670 00027
Vyrų liniją remia Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerija
Dovilė Bubnienė
Psichologė, Kognityvinės elgesio terapijos ir Vyrų linijos konsultantė
Dažnai įvairiuose forumuose ir diskusijose tenka girdėti ar skaityti, kad reikia mylėti save, o jei nemyli savęs, negali mylėti ir kitų. Pastebiu, jog tai suprantama labai dviprasmiškai. Viena vertus, neretai žmogus, neatsakydamas sau nieko, tarnaudamas savo silpnybėms ar priklausomybėms, teigia, jog tai ir yra meilė sau. Kad meilė sau yra nuolatinis savęs maitinimas malonumais ar savo silpnybių puoselėjimas, pataikavimas joms.
O yra ir tokių, kurie sako, jog meilė sau – tai narcicizmas ar pasipūtimas. Jog tai didelis susireikšminimas, todėl geriau to vengti. Geriau net negalvoti apie savo ribas ar poreikius, nes svarbiau yra kiti žmonės ir jų norai.
Tai nieko panašaus, mano mieli. Meilė sau nėra nei pasipūtimas, nei nuolankus susitaikymas su viskuo, kas prieštarauja mūsų fizinei, emocinei ir dvasinei gerovei. Meilė sau yra susijusi su savo paties vertės pripažinimu ir pagarba sau, savo jausmams, savo riboms ir savo vertybėms. Meilė sau susijusi su lygiai tokiu pačiu rūpesčiu, kurį pasiūlytumėt kitam. „Pailsėk, susirask mielą hobi, būk su tau gero linkinčiais žmonėmis, tikėk – viskas bus gerai, tu gali, tau pasiseks, esi nuostabi, nuostabus, myliu tave, nekreipk dėmesio į tuos pavyduolius“ – juk taip kalbame kitiems. Pasiūlome užuojautą, savo supratingumą ir gerumą.
O sau? Ar taip kalbame su savimi? O gal dažniau kritikuojame ir nuvertiname? „Man niekada nesiseka, kiti geresni, gražesni, turtingesni, labiau mylimi, kiti geriau už mane susitvarko, esu per storas, per aukšta, per žema, per jauna, turiu viską padaryti tobulai, negaliu suklysti ir..t.t., ir panašiai. Tokiais vidiniais dialogais aliname save, sekiname savo dvasią, taip ir neatrandame ramybės ir malonumo gyventi.
Meilė sau yra rūpinimasis savimi ir savęs vertinimas teigiamai ir ugdančiai. Meilė sau yra labai svarbus mūsų psichinės ir emocinės gerovės ir sveikatos aspektas. Mylėti save reiškia priimti save su savo patirtimi, priimti save be smerkimo, kritikos ir teisimo, o tėviškai ir globėjiškai, kaip sau labai svarbų ir rūpimą asmenį. Taip save priimant, tampame ramesni, mažiau įsitempę ir įrodinėjantys, mažiau konkuruojantys ir kritikuojantys kitus, mūsų psichologinis atsparumas yra žymiai didesnis. Nes tausojame save.
Mylėti save - tai priimti savo silpnybes ir stiprybes, įsisąmoninti ir pripažinti jas, atsisakyti nerealistiškų lūkesčių, leisti sau nebūti tobulu, nes tobulumas niekada nėra baigtinis. Mylėti save - tai atjausti ir elgtis su savimi švelniai tuomet, kai patiriame iššūkius ar nesėkmes. Tai toks pats palaikymas sau, kokį siūlytumėte draugui.
Meilė sau yra realizuojama ir per teigiamą pokalbį su savimi, ir per gebėjimą pasakyti „ne“, kai tai kertasi su mūsų prioritetais pasirūpinti savimi. Tai ir gebėjimas ramiai nustatyti tinkamas ribas, nebijant kito pykčio. Meilė sau – tai nuolatinė savirefleksija, tai smalsus ir geranoriškas savęs stebėjimas, taip siekiant suprasti savo vertybes, tikslus, ir norus. Ir, atsižvelgiant į juos, tapti vis labiau autentišku, taip auginant ir stiprinant savastį, tą savo vidinį stuburą. Tai buvimas tiesiog čia ir dabar, nesikapstant ir nežstrigus praeityje. Taip pat obsesiškai nekuriant negatyvių ateities scenarijų.
Meilė sau – bet kokia veikla, ugdanti ir puoselėjanti mūsų kūną, protą ir dvasią. Tai ir sportas, mankšta, gamta, poilsis, sveika mityba, bendruomeniškumas ir mėgstama veikla, teikianti atsipalaidavimo ir įspūdžių. Tai nuolatinis mokymasis, smalsumas sužinoti – visa tai prisideda prie pilnatvės jausmo ir meilės sau. Mylėti save – tai vystyti nuostatą, kad savo asmenybės puoselėjimas yra nesibaigianti kelionė.
Mylėti save – tai švęsti ir džiaugtis savo pasiekimais, savo kiekviena diena. Tai ir atleisti sau už klaidas, mokytis iš jų, nelikti kaltinime sau, pripažinti, kad klaidos yra žmogiškumo dalis. Tai taip pat ir dėkojimas už patį gyvenimą, už sutiktus žmones, už pamokas, patirtis, kurias mes gauname. Ir meilė sau yra palaikyti aplink save ramybę, turėti teigiamų ir palaikančių, stiprinančių asmeninių santykių. Ir neišduoti savęs, savo vertybių, gyventi autentiškai, nekenkiant niekam.
Išties, meilė sau gyva gali būti tik nuolat puoselėjama ir tai yra viso gyvenimo praktika. Nors kažkuo panašūs, visgi esame labai unikalūs savo patirtimis ir potyriais, išgyvenimais. Savo unikalumo suvokimas ir nuoširdumas sau bei kitiems, taip pilnai save priimant ir atskleidžiant, tai ir yra meilė sau. To ir linkiu ateinančiais metais.
Vyrų linijos telefonu +370 670 00027 darbo dienomis 10-14 val. vyrus iš visos Lietuvos nemokamai konsultuoja psichologai, psichoterapeutai, teisininkas.